poprzedni
menu
następny
CZYM SĄ KAMIEŃ I OSAD NAZĘBNY?
Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie przy pomocy skalera i piaskarki zaleca się robić średnio co pół roku. Czasem trzeba częściej, czasem rzadziej - najlepiej skonsultować to ze swoim stomatologiem. W tym artykule przybliżę odrobinę, czego się w czasie takich zabiegów pozbywamy i dlaczego warto to robić.
Zacznijmy od tego, co może się do naszych zębów "przykleić" i jak to rozróżniamy:
PŁYTKA NAZĘBNA - jest to miękka, biała, mazista substancja, która codziennie pojawia się na naszym uzębieniu. Nie zagłębiając się w szczegóły są to bakterie i ich produkty przemiany materii. Płytkę jesteśmy w stanie i powinniśmy usuwać szczoteczką do zębów dwa razy dziennie, bo po dłuższym czasie powstaje z niej kamień.
KAMIEŃ NAZĘBNY - gdy do płytki dostaną się minerały ze śliny i pokarmów powstaje swoisty sarkofag, zawierający głównie bakterie zawieszone we własnej utwardzonej wydzielinie. Kamień ma zazwyczaj jasny kolor i gromadzi się w najtrudniejszych do doczyszczenia lub "zapomnianych" miejscach. Na już istniejącym kamieniu, łatwiej niż na własnych zębach, osadzają się kolejne jego warstwy, a większa ilość może powodować stopniowe odsuwanie się dziąseł, odsłanianie korzeni zębów, a w konsekwencji - ich rozchwianie i utratę. Kamień zazwyczaj ma jasny kolor i gromadzi się przy dziąsłach, powodując ucisk, a zawarte w nim substancje dodatkowo drażnią i wzmagają reakcję zapalną. Warto też wspomnieć, że między zębem a dziąsłem naturalnie występuje przestrzeń zwana kieszonką (ma głębokość ok. 0,5-1mm), w której może się gromadzić kamień i stopniowo ją pogłębiać - nie jest zatem zawsze łatwo dostrzegalny.
OSAD NAZĘBNY - ogólnie rzecz biorąc, są to ciemne barwniki, które przyczepiły się do powierzchni zęba. Najczęstsze pochodzenie osadu to pokarm i tytoń. Jest on najłatwiej zauważalny i najbardziej pogarsza estetykę zębów, jednak ułatwia też osadzanie się płytki i kamienia przez zwiększenie chropowatości powierzchni szkliwa.
SCALING - jest zabiegiem polegającym na rozbiciu kamienia przy pomocy urządzenia generującego bardzo szybkie drgania (tzw. ultradźwięki) metalowej końcówki. Przy pomocy scalera jesteśmy w stanie także usunąć niewielkie ilości osadu w łatwo dostępnych miejscach.
PIASKOWANIE - pozwala usunąć osad w trudno dostępnych miejscach, jak zagłębienia zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Do piaskarki wsypujemy bardzo drobny, specjalnie spreparowany "piasek", który jest z niej wyrzucany pod ciśnieniem w stumieniu sprayu wodno-powietrznego.
Pełną higienizację zazwyczaj kończymy polerowaniem powierzchni zębów i fluoryzacją.
Przedstawione wyżej podstawowe zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie mogą być trochę nieprzyjemne, ale korzyści z nich wynikające znacząco przewyższają chwilowe niedogodności.
W razie niejasności zachęcam do zadawania pytań pod postem na Facebooku lub w czasie wizyty w gabinecie.
lek. dent. Hubert Szymański